Článek v časopise FoodsKolegové z našeho ústavu publikovali článek v impaktovaném časopise Foods (MDPI). Gratulace účastníkům Studentské vědecké konferenceStudentské vědecké konference se ve čtvrtek 28. 11. 2024 v jedné přednáškové sekci Konzervace potravin celkem 8 studentů, kteří odbornou komisi seznámili se svojí vědeckou činností. Odborná komise po pečlivém rozhodování vyhlásila výsledky konference.
Děkujeme všem soutěžícím, kteří se účastnili SVK 2024. Všem umístěným soutěžícím gratulujeme!
Sekce Konzervace Potravin
1. místo: Bc. Anna Zelenková
2. místo: Bc. Stanislav Vojtíšek
3. místo: Bc. Adéla Janků
Konference Výroba potravin 2025Ing. Jan Pivoňka, Ph.D. měl přednášku na téma: Nefinanční reporting v potravinářství: Význam, výzvy a rizika.
Ing. Lukáš Vápenka, Ph.D. měl přednášku na téma: Možnosti a rizika aplikace alternativ celoplastových materiálů určených pro styk s potravinami.
Ing. Naděžda Kulišťáková Cahlíková, Ph.D. měla přednášku na téma: Optimalizace postupů při stanovení trvanlivosti potravin.
Meating 2024Český svaz zpracovatelů masa uspořádal dne 22. října 2024 již 14. setkání a konferenci masného průmyslu MEATING 2024 v OREA CONGRESS HOTEL BRNO, který otevřel celou řadu témat. Od stávající ekonomické situace a trvalých nebo přechodných změn v nákupních zvyklostech zákazníků, přes tradice českého řeznictví a uzenářství až po nové legislativní změny vyplývající z přijaté Zelené dohody. Slavnostní večer byl tradičně zaměřen na ocenění nejlepších z oboru. Cenu za nejlepší článek v časopisu Maso za rok 2024 si převzal náš kolega Ing. Filip Beňo, Ph.D. s článkem „Porovnání vlivu ošetření ultrazvukem a enzymy při zrání hovězího masa“.
Průmyslově zpracované potravinyDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z našeho ústavu se v článku magazínu Wired vyjadřuje k problematice průmyslově zpracovaných potravin.
Lenfeldovy a Höklovy dny Bezpečné domácí konzervování ovoce a zeleninyDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. byl hostem pořadu České televize Polopatě. Životní příběh Nicolase AppertaPřečtěte si v časopise Vesmír příběh o důležitém milníku v oboru konzervace potravin. Nabídka pracovního místa na Ministerstvu zemědělstvív odboru bezpečnosti potravin, agenda GMO a nové genomické techniky
Kosmetologický seminářIng. Lukáš Vápenka, Ph.D. měl přednášku k problematice obalů na Kosmetologickém semináři. Nová možnost obhajoby disertační práceOborová rada schválila novou možnost obhajoby dizertační práce (DDP) formou komentovaného souboru.
Hybridní masné výrobkyProsíme v rámci jedno z našich projektů o vyplnění dotazníku týkajícího se hybridních masných výrobků
Tuky a oleje – Víme, co jíme? Nabídka pracovní pozicePolicejní prezidium ČR nabízí pracovní pozici Terénního hygienika. Pro více informací klikněte.
Jaké jsou rozdíly mezi druhy soli?
Jaké jsou rozdíly mezi druhy soli?
Doc. Aleš Rajchl z našeho ústavu komentoval složení různých druhů soli v pořadu Události ČT1 na téma „Spotřeba soli v Česku“.
Reportáž navazovala na spuštění programu „Solíme méně“, který Ministerstvo zdravotnictví zahájilo 9.4. 2024.
Workshop pro odbornou i laickou veřejnostZveme Vás na workshop na téma: Nové trvale udržitelné způsoby zpracování a využití tuzemských olejnin
Konference masného průmyslu Meating 2023Kolegové z našeho ústavu hovořili na konferenci masného průmyslu o hybridních potravinách v rámci projektu pro masný průmysl. Nejlepší disertační práce v oboru zpracování masa pro rok 2023Ocenění za nejlepší disertační práci v oboru zpracování masa pro rok 2023 získal náš kolega a kamarád Ing. Filip Beňo, Ph.D. Zemřel profesor Dušan Čurda
Dne 16. května 2023 nás v požehnaném věku 94 let navždy opustil dlouholetý pracovník a významná osobnost Ústavu konzervace potravin a celé Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha, pan Prof. Ing. Dušan Čurda, CSc. Na naší vysoké škole působil prof. Čurda již od roku 1955 jako aspirant a asistent profesora Kyzlinka. V roce 1967 se habilitoval a v roce 1990 byl jmenován profesorem pro obor Konzervace potravin. V letech 1989 – 1994 byl vedoucím Ústavu konzervace potravin a technologie masa. Pedagogická a vědecká činnost prof. Čurdy je spjata především s problematikou balení potravin, i když se aktivně věnoval i dalším oblastem, zejména zpracování ovoce a zeleniny. Hlavní přínos prof. Čurdy lze jednoznačně spatřovat v tom, že už na počátku padesátých let minulého století spolu s prof. Kyzlinkem jako první v tehdejším Československu a jedni z prvních v Evropě pochopili důležitost obalové techniky v potravinářství a prosadili výuku tohoto tématu na vysokoškolské úrovni (v tuzemsku po dobu následujících zhruba čtyř desetiletí jako jediní). Prof. Čurda jako první přednášející předmětu Balení potravin a tvůrce jeho koncepce využil již tehdy originální, dodnes nepřekonaný systém formulovaný posléze v knize Balení potravin, která vyšla v několika vydáních.
Všichni, kdo profesora Čurdu znali, na něj nebudou jistě vzpomínat pouze jako na uznávaného odborníka, ale také jako na nesmírně lidského a laskavého kolegu.
Konference masného průmyslu Meating 2022Kolegové z našeho ústavu hovořili na konferenci masného průmyslu o udržitelné výrobě a spotřebě masných výrobků.
Jídla z pytlíkuJan Pivoňka z našeho ústavu pro IDNES hodnotil vliv konzumace jídel z pytlíku na naše zdraví.
Udržitelnost strategie Farm-to-ForkO udržitelnosti strategie Farm-to-Fork se v rámci Konference o udržitelných potravinových systémech ve střední Evropě rozhovořil Jan Pivoňka z našeho ústavu (čas 1 h 43 min v záznamu).
Výživová hodnota rybJan Pivoňka z našeho ústavu na Semináři k světovému dni výživy hovořil na téma: Výživová hodnota ryb a faktory, které ji ovlivňují.
Konference Potravinový odpadJan Pivoňka z našeho ústavu odpovídal v rámci konference Potravinový odpad na otázku: Jak zpracovatelé potravin ne-plýtvají potravinami?
RAFA 2022
Na mezinárodním symposiu Recent advances in food analysis 2022 jsou kolegy z našeho ústavu prezentovány následující příspěvky:
Seminář pro laickou spotřebitelskou i odbornou veřejnost Seminář s názvem Seminář pro laickou spotřebitelskou i odbornou veřejnost z projektu Vliv reformulace na trvanlivost a fyzikálně-chemické vlastnosti potravinářských výrobků proběhl dne 7.9.2022 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Seminář byl zaměřen na téma reformulací potravin ve vybraných oblastech.
Projekt č. QK1910100 Vliv reformulace na trvanlivost a fyzikálně-chemické vlastnosti potravinářských výrobků je podpořen z „Programu aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2017-2025: ZEMĚ“.
Získání cestovního grantuIng. Gabriele Kuncové se podařilo získat Travel Grant from the D. J. Putrah Foundation pro výjezd na konferenci v Kodani, kde bude prezentovat práci na téma Effect of Pulse Electric Fields on the Growth Stimulation of L. plantarum CCDM 181.
Ocenění pro profesora Františka KvasničkuVe středu 22. června 2022 byly předány během doktorských a docentských promocí Medaile Emila Votočka šestici výrazných osobností Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Ocenění v Betlémské kapli převzal i pan profesor František Kvasnička z našeho ústavu. Gratulujeme.
Nabídka pracovní poziceSpolečnost MARS Wrigley nabízí pracovní pozici Junior engineer do výrobního závodu na cukrovinky v Poříčí nad Sázavou. Pro více informací klikněte.
Pozvánka na odbornou akciZveme vás na na odbornou akci pořádanou v rámci potravinářských úterků, která se koná dne 30. listopadu 2021.
Ocenění na mezinárodní konferenci MendelNet 2021Příspěvek na téma vývoje 3D tisku při zpracování potravin Ing. Josefa Bauera byl oceněn na mezinárodní konferenci MendelNet 2021.
Speciální nabídka Společnosti pro výživu
- Na webu je zdarma časopis na vyzkoušení
Vyzkoušejte do konce roku 2021 jedno číslo časopisu (č. 6/2020) ZDARMA zadáním slevového kódu „OCHUTNAVKA“ na https://form.simpleshop.cz/5MwV/buy/
Nabídka zaměstnáníSpolečnost Orkla Foods Česko a Slovensko nabízí pozici Food Safety Administrátor na zkrácený úvazek (vhodné i pro studenty). Pro více informací klikněte.
Budoucnost jídla a jídlo budoucnosti GratulujemeNa prvním místě ve školním kole soutěže "Studenti pro kvalitu potravin" pořádané Potravinářskou komorou ČR se umístila Bc. Tereza Vrbová z našeho ústavu.
Ocenění pro docenta Jaroslava DobiášePředseda vědecké rady a děkan FPBT pan prof. Jan Masák udělil Medaili K. J. N. Ballinga doc. Ing. Jaroslavu Dobiášovi, CSc. u příležitosti významného životního jubilea.
Uchování potravin při snížené teplotěDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z našeho Ústavu konzervace potravin byl 16. 2. hostem Kávy o čtvrté ČRo Dvojka, kde hovořil na téma skladování potravin při snížené teplotě, především v lednici.
Záznam rozhovoru najdete ZDE.
Životní jubileum docenta DobiášeDnes slaví jubileum jedna z klíčových osobností podílejících se na založení a vývoji oboru konzervárenské a obalové technologie potravin v ČR.
Doc. Jaroslav Dobiáš absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze v roce 1975 a jeho profesní život je úzce spjat s Fakultou potravinářské a biochemické technologie a její Katedrou dnes Ústavem konzervace potravin, kde v roce 1978 obhájil svou kandidátskou disertační práci a působil do roku 1995 jako odborný asistent, v roce 1995 se habilitoval a působil na ústavu do roku 2019 jako docent. V letech 1985 a 1993 působil v rámci šestiměsíčních stáží na dvou zahraničních univerzitách Agricultural University Wageningen v Nizozemí a Cemagref at Anthony ve Francii.
Doc. Dobiáš se po celou dobu působení na Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha intenzivně věnoval jak pedagogické, vědecko-výzkumné i manažerské činnosti. Svojí prací významně přispěl k rozvoji balení potravin a technologii zpracování ovoce a zeleniny. Výrazně se také zasloužil o rozvoj spolupráce VŠCHT Praha s průmyslovou praxí. Po celou dobu svého působení na ústavu spolupracoval s klíčovými průmyslovými partnery, státní správou a vědeckými ústavy.
Vědecká činnost doc. Dobiáše byla zaměřena zejména na zdravotní nezávadnost a funkční parametry obalů potravin, na možnosti využití aktivních systémů balení při zpracování potravin, na balení potravin v modifikované atmosféře, posuzování vhodnosti obalových systémů pro balení potravin a navrhování systémů balení pro daný typ. Je autorem řady vědeckých publikací v zahraničních i tuzemských časopisech, řešitelem nebo spoluřešitelem národních a mezinárodních projektů.
Ve své bohaté pedagogické praxi přednášel předměty bakalářského, magisterského a doktorského studijního programu vztahující se k jeho výzkumným aktivitám. Zde lze uvést přednášky z předmětů Balení potravin, Principy úchovy a balení potravin, Food Packaging and Preservation, Technologie potravin, Technologie zpracování ovoce a zeleniny. Doc. Dobiáš v problematice Balení potravin navázal na profesora Čurdu prvního tvůrce a přednášejícího předmětu Balení potravin, rozpracoval a aktualizoval jeho koncepci, což vyústilo v roce 2018 ve vydání nově zpracovaných skript Balení potravin.
Za svého pedagogického a vědeckého působení na VŠCHT Praha vedl a vychoval řadu studentů bakalářského, magisterského a doktorského studia. Mezi studenty byl oblíben jako výborný školitel, ochotný vždy pomoci a poradit. Svými odbornými znalostmi a schopnostmi přispěl velkou měrou k rozvoji Ústavu konzervace potravin.
Doc. Dobiáš je zakladatelem a byl v letech 1995 až 2019 vedoucím Nezávislé obalové laboratoře (NOL), která je součástí Ústavu konzervace potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Laboratoř pracuje od roku 1995, oficiálně byla ustavena roku 2001, kdy byla také akreditována Českým institutem pro akreditaci, o.p.s dle ČSN EN ISO/IEC 17025 jako zkušební laboratoř č. 1316 pro zkoušení výrobků určených pro přímý kontakt s potravinami, hraček a předmětů určených pro péči o dítě, testování funkčních vlastností obalových prostředků a chemické analýzy potravin.
Jaroslav Dobiáš jednoznačně patří mezi osobnosti VŠCHT Praha, které přispívají dobrému jménu školy jako respektovaný odborník s širokým přehledem v oblasti balení potravin, oblíbený u svých bývalých kolegů, diplomantů a doktorandů, kteří se na něj často obracejí s žádostí o radu.
Výživa ve 21. stoletíIng. Jan Pivoňka, Ph.D. přednesl v rámci konference Společnosti pro výživu přednášku na téma Výživová hodnota a zajištění udržitelnosti naší výživy
Záznamy přednášek z konference Výživa 21. století Zveme Vás ke shlédnutí zajímavých přednášek na často diskutované téma - Výživa
Gratulace k úspěchu na SVK VÚT BrnoČestné uznání získala Gabriela Kuncová za komplexní práci na inovativním tématu ošetření nápojů pomocí pulzního elektrického pole. Studentka dokázala prezentací práce zaujmout široké publikum a rozpoutala intenzivní diskuzi, ve které prokázala velmi dobrou orientaci ve studované problematice s přesahem do průmyslových aplikací.
https://www.fch.vut.cz/vav/konference/sok/vystupy
Gratulace účastníkům Studentské vědecké konferenceStudentské vědecké konference se ve čtvrtek 19. 11. 2020 ve dvou přednáškových sekciích Ústav konzervace potravin I a II zúčastnilo celkem 14 studentů, kteří odbornou komisi seznámili se svojí vědeckou činností. Konkurence tedy byla velká. Odborná komise po pečlivém rozhodování vyhlásila výsledky konference a studenty odměnila celkovou částkou 28 200 Kč.
Děkujeme všem soutěžícím, kteří se účastnili SVK 2020. Všem umístěným soutěžícím gratulujeme!
Sekce Ústav konzervace potravin I
1. místo: Bc. Tereza Vrbová
2. místo: Bc. Ondřej Bláha
3. místo: Bc. Kateřina Říhová
Sekce Ústav konzervace potravin II
1. místo: Bc. Aneta Thérová
2. místo: Bc. Eliška Makrlíková
3. místo: Bc. Karolína Rolková
Roční předplatné časopisu Výživa a potravinyVyužijte nabídku na roční předplatné e-časopisu Výživa a potraviny Docent Ševčík v DVTVDocent Rudolf Ševčík z našeho ústavu hovořil v DVTV na téma výroby masa v "laboratorních" podmínkách. "Studenti pro kvalitu potravin"Dne 20. 2. 2020 proběhlo na FPBT školní kolo soutěže Potravinářské komory ČR "Studenti pro kvalitu potravin.
Z deseti vybraných účastníků vybrala komise tři nejlepší, kteří budou VŠCHT reprezentovat na celostátním kole v červnu:
1. místo Bc. Michaela Sadílková - "Optimalizace vybraných parametrů kvasů ze speciálních celozrnných mouk";
2. místo Bc. et Bc. Michal Mrlík - "Možnosti rozlišení recyklovaného a panenského polyethylentereftalátu";
3. místo Bc. Kristýna Hronová - "Osud mykotoxinů v průběhu sladování a pivovarnictví".
Přičemž Michal Mrlík je studentem na Ústavu konzervace potravin.
Všem zúčastněným studentům gratulujeme a umístěným studentům blahopřejeme k postupu do celostátního kola, ve kterém jim přejeme hodně úspěchů.
Nová skripta Balení potravin FEMS 2019V období 7.−11.7.2019 se ve skotském Glasgow, UK uskutečnil mezinárodní kongres „8th Congress of European Microbiologists – FEMS 2019“. Kongres byl pořádaný společností FEMS (the Federation of European Microbiological Societies) ve spolupráci se společností SfAM (the Society for Applied Microbiology), ve výstavním prostoru SEC Centre, Glasgow.
Za Ústav konzervace potravin (FPBP, VŠCHT Praha) se kongresu zůčastnila naše kolegyně Ing. Eva Šviráková, Ph.D., která zde presentovala odborný poster původního znění „Application of the LAMP Methods for Food Pathogen Detection“, autorského týmu: Eva Šviráková, Magdaléna Hrubá a Kateřina Loupancová. Poster byl zařazen do skupiny „Food Microbiology“.
Kongres podpořili, mimo jiné, zástupci 10 evropských mikrobiologických společností. Hlavní témata kongresu byla rozdělena do 11 odborných skupin. Na kongresu zazněly poznatky z nejnovějšího vývoje v různých oblastech mikrobiologie. Aktivně byla diskutována potřeba řešení aktuálních globálních výzev, zejména pak antimikrobiální resistence, znečištění životního prostředí a výskyt onemocnění způsobených patogenními mikroorganismy.
Informace o organizaci laboratoří a odborného projektu v MSP Technologie potravin
Semináře v Praze a Brně na téma „reformulace potravin“Na začátku letošního roku byl zahájen projekt NAZV QK1910100 s názvem „Vliv reformulace na trvanlivost a fyzikálně-chemické vlastnosti potravinářských výrobků“.
V rámci tohoto projektu byl uspořádán úvodní (iniciační) seminář pro odbornou veřejnost, který se konal 12. června na VŠCHT v Praze-Dejvicích. Zorganizovaný byl perfektně – po úvodní přednášce doc. Rajchla „O projektu a reformulacích potravin“ vystoupil Ing. Pivoňka, Ph.D. (VŠCHT) s tématem „Kvalita potravin a cechovní normy“. Poté již následovaly workshopy. Byly organizované do čtyř kategorií: „Mléčné výrobky ve vztahu k reformulacím potravin“, „Masné výrobky ve vztahu k reformulacím potravin“, „Pekárenské výrobky ve vztahu k reformulacím potravin“ a „Kvalita potravin ve vztahu k reformulacím potravin“. Workshopy řídili garanti svých skupin, konkrétně Ing. Irena Němečková, Ph.D. (Výzkumný ústav mlékárenský) měla na starost kategorii mléčných výrobků, doc. Kameník (VFU Brno) masné výrobky, Ing. Pavel Skřivan, Ph.D. (VŠCHT) skupinu pekárenských produktů a Ing. Pivoňka kvalitu potravin.
Týden nato, 19. června se konal na VFU Brno seminář pro laickou spotřebitelskou i odbornou veřejnost. Opět se zaměřením na reformulace potravin ve vybraných oblastech. Na sedmdesát účastníků z univerzit, výrobní sféry, výzkumných ústavů, Státního zdravotního ústavu a dalších institucí vyslechlo osm odborných přednášek. Seminář moderoval a první úvodní přednášku přednesl doc. Rajchl. Dr. Halina Matějová z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity hovořila o cílech reformulací potravin ze zdravotního hlediska. Připomenula spíše negativní trendy ve vývoji zdravotního stavu populace, nadváhy a obezity a jak s tím souvisí úsilí o reformulace potravin.
Životní jubileum profesora ČurdyDnes slaví jubileum jedna z klíčových osobností podílejících se na založení a vývoji oboru konzervárenské a obalové technologie potravin v ČR.
Profesor Čurda absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, jeho celoživotní profesní kariéra je však svázána s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a její Fakultou potravinářské a biochemické technologie, na které působil od roku 1955 jako aspirant a asistent profesora Kyzlinka a to nejprve na katedře kvasné technologie a konzervárenství a později na katedře konzervace potravin a technologie masa. V roce 1967 se habilitoval, rok nato byl jmenován docentem a v roce 1990 profesorem pro obor Konzervace potravin. V letech 1989 – 1994 vedl Ústav konzervace potravin a technologie masa.
Pedagogická a vědecká činnost prof. Čurdy je spjata především s problematikou balení potravin, i když se aktivně věnoval i dalším oblastem, zejména zpracování ovoce a zeleniny. Hlavní přínos prof. Čurdy lze jednoznačně spatřovat v tom, že už na počátku padesátých let minulého století spolu s prof. Kyzlinkem jako první v tehdejším Československu a jedni z prvních v Evropě pochopili důležitost obalové techniky v potravinářství a prosadili výuku tohoto tématu na vysokoškolské úrovni (v tuzemsku po dobu následujících zhruba čtyř desetiletí jako jediní). Prof. Čurda jako první přednášející předmětu Balení potravin a tvůrce jeho koncepce využil již tehdy originální, dodnes nepřekonaný systém formulovaný posléze v knize Balení potravin, která vyšla v několika vydáních. Byl autorem několika dalších skript, jeho kurzy na VŠCHT absolvovalo celkem přes tisíc studentů, vedl asi 100 diplomových a doktorandských prací.
Vědecká činnost prof. Čurdy byla zaměřena nejen na studium různých aspektů ochranné funkce obalů, asi nejznámější jsou jeho práce týkající se vlivu obalu na oxidoredukční změny potravin, podmínek koroze kovových obalů potravin, vliv obalu na průběh tepelných procesů atd., ale i hodnocení vlivu obalové techniky na životní prostředí, ekonomiku balení apod. Ve spolupráci s prof. Slavíčkem již v prvé polovině šedesátých let využíval počítačových aplikací pro modelování chemických změn probíhajících v balených potravinách. Je autorem více než stovky vědeckých publikací v zahraničních i tuzemských časopisech.
Prof. Čurda byl během své aktivní kariéry i schopný organizátor. Spolupodílel se na vytvoření Výzkumného ústavu balení potravin v Praze pozdějšího Institutu pro manipulaci, dopravu a skladování (IMADOS), s kterými úzce spolupracoval. Organizoval postgraduální kurzy pro pracovníky potravinářského průmyslu, účastnil se prací hodnotitelských komisí obalových a potravinářských veletrhů, soutěže Obal roku atd.
Dny otevřených dveří Gratulace účastníkům Studentské vědecké konferenceStudentské vědecké konference se ve čtvrtek 22. 11. 2018 v jedné přednáškové sekci Technologie potravin zúčastnilo celkem 10 studentů, kteří odbornou komisi seznámili se svojí vědeckou činností. Konkurence tedy byla velká. Odborná komise po pečlivém rozhodování vyhlásila výsledky konference a studenty odměnila celkovou částkou 18 500 Kč.
Děkujeme všem soutěžícím, kteří se účastnili SVK 2018. Všem umístěným soutěžícím gratulujeme!
1. místo: Bc. Marika Šavrdová
2. místo: Bc. Lívia Vaispacherová
3. místo: Bc. Gabriela Juhászová
Dík patří i našim sponzorům.
NabídkaEkofrukt Slaný spol. s r.o. přijme do oddělení R&D studenta/studentku na občasnou výpomoc, pro více informací klikněte.
Úspěch na konferenci s mezinárodní účastíDne 7. listopadu 2018 se na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě uskutečnila již 20. celostátní Studentská vědecká konference s mezinárodní účastí 7. 11. 2018 s názvem „Chémia a technológie pre život“.
Za Ústav konzervace potravin (FPBT, VŠCHT Praha) se ji zúčastnila Bc. Kateřina Loupancová, studentka 2. r. MSP (studijní program i obor: Technologie potravin).
Svoji odbornou přednášku s názvem „Citlivost technologicky nežádoucích bakterií octového kvašení k sanitačním prostředkům používaným v nápojářském průmyslu“ (kolektiv autorů: Kateřina Loupancová, Jakub Kyznar, Eva Šviráková) presentovala v sekci „Výživové aspekty potravin a hodnocení rizika“ a získala za ni 2. místo.
Její příspěvek byl otištěn v elektronickém Sborníku „Chémia a technológie pre život“, 20. celoslovenská Študentská vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou“, sekce „Výživové aspekty potravín a hodnotenie rizika“, str. 409-410 (ed. Bakošová M., Horňáček M., Oravec J.), STU Bratislava, FCHPT, 2018 (ISBN 978-80-89597-99-4).
Kateřině k tomuto úspěchu upřímně gratulujeme!
Konference v BerlíněKonference IV. International Conference on Food Chemistry and Technology- FCT 2018 (5.-7. 11. 2018) v Berlíně se účastnila naše kolegyně Ing. Ladislava Rýdlová.
Dvojí kvalitaVŠCHT Praha a Ústav konzervace potravin se dlouhodobě zabývá problematikou dvojí kvality potravin. Více informací se dozvíte ZDE.
Výroční konference Platformy pro reformulaceDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. přednášel v rámci konference Platformy pro reformulace na téma Technologické možnosti při reformulacích potravin.
Všechny prezentace naleznete včetně fotodokumentace na stránkách www.reformulace.cz. Případně pod přímým odkazem ZDE.
Tiskovou zprávu naleznete ZDE.
Konference Školní stravování 2018 Mezinárodní konference k novým potravinámPřednášku doc. Ing. Jaroslava Dobiáše, CSc. a Ing. Lukáše Vápenky na téma: Nanomaterály v materiálech přicházejících do styku s potravinami, a další prezentace si můžete prohlédnout ZDE.
Host pořadu ČRo DvojkaDoc. Ing. Jaroslav Dobiáš, CSc. byl hostem pořadu Káva o čtvrté, kde hovořil na téma obaly potravin.
Balení potravin a materiály pro styk s potravinamiPřijďte si poslechnout přednášky doc. Ing. Rudolfa Ševčíka, Ph.D. a Ing. Lukáše Vápenky na téma: Aktivní obalové prvky a Balení do modifikované atmosféry, která proběhne v rámci Odborného semináře Potravinářské komory ČR dne 6. června 2018.
Program, místo konání a další informace naleznete ZDE.
Potraviny, zdraví a výživa - Podtitul: BílkovinyPřijďte si poslechnout přednášku kolegů z našeho ústavu na téma: Bílkoviny, která proběhne v rámci konference Potraviny, zdraví a výživa dne 25. dubna.
Program, místo konání a další informace naleznete ZDE.
Kvalita potravin a zdraví spotřebitelůDoc. Ing. Aleš Rajchl přednesl 28. března 2018 přednášku na téma: Vliv reformulací na kvalitu potravin v rámci semináře pořádaného Výborem pro zdravotnictví a Zemědělským výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pod záštitou předsedkyně Výboru pro zdravotnictví prof. MUDr. Věry Adámkové, CSc. a předsedy Zemědělského výboru Ing. Jaroslava Faltýnka.
Více info zde.
Gratulace účastníkům Studentské vědecké konferenceStudentské vědecké konference se v pondělí 20. 11. 2017 ve dvou přednáškových sekcích Technologie potravin I a II zúčastnilo celkem 13 studentů, kteří odbornou komisi seznámili se svojí vědeckou činností. Konkurence tedy byla velká. Odborné komise po pečlivém rozhodování vyhlásily výsledky konference a vybrané studenty v každé sekci odměnily celkovou částkou 11 250 Kč.
Děkujeme všem soutěžícím, kteří se účastnili SVK 2016. Všem umístěným soutěžícím gratulujeme! Dík patří i našim sponzorům.
Dvojí kvalita privátních výrobků obchodních řetězcůŠpagety pod privátní značkou stejného řetězce vyrobené pro rakouský trh z kvalitní tvrdé pšenice a pro český trh z obyčejné, německý kečup s vyšším obsahem rajčat než maďarský nebo dvě pomerančové limonády, z nichž jedna místo cukru obsahuje umělá sladidla a pomerančovou šťávu v ní nahrazuje jablečná. Takové jsou výsledky testu kvality privátních výrobků z pěti evropských zemí.
Test pro Ministerstvo zemědělství vypracovala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Odborníci otestovali celkem 21 produktů, a to dětské výživy, krmivo pro domácí zvířata a privátní výrobky obchodních řetězců z České republiky, Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Jedenáct výrobků bylo odlišných, tři mírně odlišné a sedm vyhodnotila komise jako stejné.
Tisková zpráva
Prezentace
Článek na IDNES
Host spotřebitelské poradny ČRo DvojkaDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z našeho ústavu navštívil Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojka, kde hovořil na téma "Konzervace potravin".
Festival vědy 2017V rámci Festivalu vědy 2017 jste s námi mohli pohovořit nejen o problematice konzervace potravin.
Host pořadu ČRo DvojkaDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. byl hostem pořadu Káva o čtvrté, kde hovořil na téma skladování potravin.
Host rozhlasové poradny ČRo DvojkaIng. Jan Pivoňka, Ph.D. z našeho ústavu navštívil Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojka, kde hovořil na téma "Kvalita potravin".
Boj za lepší kvalitu potravinIng. Jan Pivoňka, Ph.D. pohovořil v pořadu ČT 24 90' na téma Boj za lepší kvalitu potravin. Nejlepší posterové sděleníOcenění pro Nejlepší posterové sdělení bylo uděleno naší kolegyni Ing. Markétě Adamcové s kolektivem. Poster s názvem Využití čajového extraktu v masných výrobcích se zabýval hodnocením vlivu přídavku vodných extraktů zeleného čaje na technologické a organoleptické vlastnosti homogenních tepelně opracovaných masných výrobků.
Poster k nahlédnutí zde.
Ocenění k nahlédnutí zde.
Doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. v pořadu ČTDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z našeho ústavu zhodnotil testy zmrazené zeleniny, které byly provedeny na našem ústavu, v pořadu České televize Černé ovce.
Záznam pořadu
Témata doktorských pracíJsou vypsána nová témata doktorských prací pro rok 2017/2018.
Vedoucí ústavuDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. byl jmenován vedoucím Ústavu konzervace potravin.
Pozvánka na konferenciZveme Vás na konferenci pořádanou společností pro výživu „Potraviny zdraví a výživa“. Pozvánka na cyklus seminářůZveme Vás na cyklus seminářů pořádaných PK „Trendy v autenticitě potravin a v přístupech k detekci falšování“. Ohlédnutí za dnem otevřených dveří 2016V pátek 25. listopadu a v sobotu 26. listopadu 2016 proběhl na VŠCHT Praha Den otevřených dveří. Zástupce Ústavu konzervace potravin jste mohli potkat v respiriu a taktéž jste se mohli zúčastnit exkurze po našem ústavu a nahlédnout tak do zázemí našich pracovišť a laboratoří.
Gratulace účastníkům Studentské vědecké konferenceStudentské vědecké konference se v pondělí 21. 11. 2016 ve třech přednáškových sekcích Technologie potravin I až III zúčastnilo celkem 20 studentů, kteří odbornou komisi seznámili se svojí vědeckou činností. Konkurence tedy byla velká. Odborná komise po pečlivém rozhodování vyhlásila výsledky konference a vybrané studenty v každé sekci odměnila celkovou částkou 9 000 Kč.
Děkujeme všem soutěžícím, kteří se účastnili SVK 2016. Všem umístěným soutěžícím gratulujeme!
Konzervace potravin v rozhlasové poradně ČRo 2Doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z našeho ústavu navštívil Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojka, kde hovořil na téma "Metody konzervace potravin".
Host rozhlasové poradny ČRo 2Doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z našeho ústavu navštívil Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojka, kde hovořil na téma "Kvalita vajec".
Spotřebitelská poradnaDoc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z našeho ústavu navštívil Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojka, kde hovořil na téma "mikrovlnný ohřev a jeho vliv na potraviny".
Test želatinových bonbónůPro MF dnes jsme testovali želatinové bonbóny. Výsledky testu byly zveřejněny v pořadu ČT - Černé ovce. Host rozhlasové poradny ČRo 2Doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. z našeho ústavu navštívil Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojka, kde hovořil na téma "vitamin C v potravinách".
Test kyselých okurekPro MF DNES jsme testovali kyselé okurky. Test kakaových nápojůPro MF dnes jsme testovali kakaové nápoje. Výsledky testu byly zveřejněny v pořadu ČT - Černé ovce. Studentská vědecká konference 2024Ve čtvrtek 28. 11. 2024 se na VŠCHT bude konat Studentská vědecká konference. Od 7. do 30. 10. 2024 se přihlaste do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího formuláře, na https://svk.vscht.cz/aktualni-rocnik naleznete i další informace o letošní SVK.
Leták k SVK můžete stáhnout zde.
Exkurze do zařízení na energetické využití odpadu - spalovna MalešiceVe středu 30. 10. 2024 v 11:00. V případě zájmu se můžete hlásit u Ivety Horsákové (B270).
Pozvánka na seminář o udržitelném včelařství
Studentská vědecká konference 2023Ve čtvrtek 23. 11. 2023 se na VŠCHT bude konat Studentská vědecká konference. Od 9. 10. do 30. 10. 2023 se přihlaste do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému na https://svk.vscht.cz/svk-2023, kde naleznete i další informace o letošní SVK.
Leták k SVK můžete stáhnout zde.
Pozvánka na závěrečný seminář pro laickou spotřebitelskou i odbornou veřejnost
Studentská vědecká konference 2022Ve čtvrtek 24. 11. 2022 se na VŠCHT bude konat Studentská vědecká konference. Od 10. 10. do 1. 11. 2022 se přihlaste do soutěže pomocí elektronického přihlašovacího systému na https://svk.vscht.cz/svk-2022, kde naleznete i další informace o letošní SVK
Leták k SVK můžete stáhnout zde.
Odborný projekt Závazný výběr technologických bloků/náplně předmětů - PřihláškaInformace studentům 1. ročníku MSP Technologie potravin
Exkurze do Ústřední čistírny odpadních vodLetos se opět koná exkurze do Ústřední čistírny odpadních vod Praha, jsou dva termíny:
– středa 2. 10. 2019 ve 12:00
– čtvrtek 10. 10. 2019 v 10:00
Sraz bude na vrátnici ČOV 15 min před zahájením.
Pokud bude mít někdo zájem exkurze se zúčastnit, přijďte se nahlásit a zapsat k doktorce Ivetě Horsákové. Zároveň se seznámíte s dokumentem „Rizika v objektech Ústřední čistírny odpadních vod v Praze“.
Exkurze do Zařízení na energetické využití odpadu Exkurze v rámci předmětu „Využití a likvidace odpadů v zemědělsko-potravinářském komplexu“ do Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO)
Spalovna Malešice
se koná dne 31. 10. 2017 (úterý) v 9:00
Adresa: Průmyslová 615/32, 10800 Praha 10, Malešice (autobusem do zastávky Spalovna Malešice linky 181, 182, 183)
Prosíme zájemce o exkurzi, aby se zapsali na nástěnce ústavu Konzervace potravin.
Účastníci jsou povinni mít na sobě bezpečnou obuv (s rovnou podrážkou).
Účast není vhodná pro osoby, kterým dělá problémy chůze po roštech ve vysokých patrech (průhled dolů) a po točitých vysokých schodištích.
Při vstupu do ZEVO všichni účastníci budou seznámeni s bezpečnostními pravidly a vstupují do ZEVO na vlastní nebezpečí.
V prostorách ZEVO je zakázáno fotografování a natáčení.
Doba trvání exkurze je zhruba 2 hodiny.
Prosíme účastníky exkurze, aby se shromáždili na vrátnici nejpozději do 8:50. (Průmyslová ul. 615/32, 108 00 Praha 10)
Kurzy a seminářeŠkolící a konzultační středisko MZe pro zavádění HACCP při FPBT VŠCHT pořádá v roce 2017/18 následující kurzy. Exkurze do Sběrných dvorů hl. m. PrahyExkurze v rámci předmětu „Využití a likvidace odpadů v zemědělsko-potravinářském komplexu“ do Sběrných dvorů hl. m. Prahy
Třídírna odpadu Chrášťany
se koná dne 18. 10. 2017 (středa) v 9:30.
Adresa: Sobínská 221, Chrášťany u Rudné (metrem na Zličín, autobusem do zastávky Chrášťany, Scania –Label)
Prosíme zájemce o exkurzi, aby se zapsali na nástěnce ústavu Konzervace potravin.
Pozvánka na seminář
Zveme vás na Seminář ke Světovému dni výživy s podtitulem: Ryba - součást zdravého jídelníčku
Datum: 16. 10. 2017 (registrace 9:00-9:30)
Místo: MZe ČR (Těšnov 17, Praha 1) ve velké zasedací místnosti č. 400
Pozvánka na odbornou akci
Zveme vás na na odbornou akci pořádanou v rámci potravinářských úterků, která se koná dne 26. září 2017 od 14:30 hod. v Klubu techniků na Novotného lávce č. 5, v Praze 1, v místnosti č. 318 ve 3. p. na téma:
Konzervanty v potravinách - výhody a omezení
Technologický projektV úterý 26.9. 2017 začíná výuka předmětu Technologický projekt (N352015) pro 2. ročník magisterského studia. Změna termínu konání kurzuKurz Legislativa v potravinářství se bude konat 1.2.2017. Na kurzu zbývají poslední volná místa.
Potravinářský úterekPřijďte si poslechnout přednášku doc. Ing. Heleny Čížkové, Ph.D. na téma: Nealkoholické nápoje - jak poznáme kvalitu?, která proběhne v rámci dalšího potravinářského úterku dne 29.listopadu.
Dny otevřených dveří SVK 2016 už brzySVK 2016 se nezadržitelně blíží, pro zobrazení sborníku v rámci našeho ústavu stačí kliknout. Změna termínu konání kurzuUpozorňujeme na změnu termínu konání kurzu Udržování a audit systému jakosti podle IFS, BRC. Původní termín byl 27.4.2016, nový termín je 6.5.2016.
Témata bakalářských prací pro akademický rok 2016/17Témata bakalářských prací vypsaných Ústavem konzervace potravin na akademický rok 2016/17 jsou uvedena zde.
Studenti se na vybrané téma přihlásí u vedoucího příslušné práce (osobně, mailem nebo telefonicky). Vedoucí práce následně zapíše vybraného studenta na zvolené téma do Studentského informačního systému.
Laboratoře oboruV úterý 16. 2. 2016 začíná výuka předmětu Laboratoře oboru (N352014) pro 1. ročník magisterského studia Výsledky Studentské vědecké konference 2015Studentské vědecké konference se dne 20. 11. 2015 v přednáškové sekci Technologie potravin I zúčastnilo celkem 9 studentů, kteří odbornou komisi seznámili se svojí vědeckou činností. Konkurence tedy byla velká. Odborná komise po pečlivém rozhodování vyhlásila výsledky konference.
Sekce: Technologie potravin I (přednášková)
1. místo: Bc. Veronika Palowská
Téma: Změny při tepelném ošetření kozího mleziva
2. místo: Bc. Markéta Adamcová
Téma: Vliv snížení obsahu sodných iontů na údržnost a vlastnosti masných výrobků
3. místo: Bc. Lenka Zdeňková
Téma: Charakteristika a identifikace bakterií Asaia spp. izolovaných z nealkoholických nápojů
Cena sponzorů HPST s. r. o. a Merck s. r. o. byla předána:
Bc. Markétě Adamcové
Bc. Veronice Palowské
Bc. Lence Zdeňkové
Bc. Veronice Radovské
Bc. Barboře Stránské
Speciální cena sponzora od firmy HPST s.r.o byla předána:
Bc. Markétě Adamcové
Bc. Anastasiya Mykhaylenko
Bc. Lence Zdeňkové
Všem oceněným a účastníkům SVK 2015 gratulujeme a přejeme mnoho štěstí v jejich další vědecké činnosti!
1. místo - prezentace Bc. Veroniky Palowské na téma: Změny při tepelném ošetření kozího mleziva.
2. místo - prezentace Bc. Markéty Adamcové na téma: Vliv snížení obsahu sodných iontů na údržnost a vlastnosti masných výrobků.
3. místo - prezentace Bc. Lenky Zdeňkové na téma: Charakteristika a identifikace bakterií Asaia spp. izolovaných z nealkoholických nápojů.
Ohlédnutí za Dnem otevřených dveří 2015V pátek 20. listopadu a v sobotu 21. listopadu proběhl na VŠCHT Praha Den otevřených dveří. Zástupce Ústavu konzervace potravin jste mohli potkat v respiriu a taktéž jste se mohli zúčastnit exkurze po našem ústavu a nahlédnout tak do zázemí našich pracovišť a laboratoří.
Studentská vědecká konference 2015 HabilitaceDne 12. 11. 2015 Ing. Aleš Rajchl, Ph.D. prezentoval svoji habilitační přednášku na téma: Posuzování kvality rajčatových výrobků.
Spotřebitelská poradnaIng. Jan Pivoňka, Ph.D. z našeho ústavu navštívil ve středu 16. 9. 2015 Spotřebitelskou poradnu Českého rozhlasu Dvojka, kde hovořil o kvalitě potravin u nás a v Německu a shrnul tak výsledky testování, které bylo provedeno na našem ústavu, kde jsme podrobili senzorické a chemické analýze 24 různých výrobků nejznámějších značek, prodávaných v obou zemích.
Den vědy 2015S přispěním Ústavu konzervace potravin se konal Den vědy 2015, který proběhl dne 9.9.2015 v prostorách nové budovy ČVUT na Praze 6.
Pro makroskopické a mikroskopické pozorování presentovaných objektů byly připraveny různé vzorky potravinových přídatných látek a výrobků (např. chlorid sodný, sacharosa, kakaový prášek, jednodruhová koření, bílé pečivo, rajčatové pyré) ve vztahu k presentaci porušení autenticity výrobků, a dále texturních a senzorických defektů a mikrobiální kontaminace. Presentované fotografie byly pořízeny na Ústavu konzervace potravin za pomoci digitálních mikroskopů Dino-Lite (modely: AM4115ZTL a AM4815ZT), a také optického USB videomikroskopu (model DMBA 310 PC) s digitální kamerou.
Test jahodových sirupůTestovali jsme jahodové sirupy pro MF Dnes. O zavařováníDr. Ing. Miroslav Čeřovský z našeho ústavu byl dne 15. 7. hostem Spotřebitelské poradny Českého rozhlasu Dvojka, kde pohovořil o problematice domácího zavařování. V jaké zralosti ovoce zavařovat, jaký postup a jaké obaly použít, na co si dát při zavařování pozor a jak poznat správně zavařenou sklenici? Odpovídal také na telefonické a elektronické dotazy posluchačů týkající se možností zavařování v mikrovlné troubě, dodatečného obarvování marmelád, hnědnutí meruněk v kompotu, zavařování meruňěk se sirným knotem, zavařování švestek s menším přídavkem cukru a soli.